(English) Types of Queuing Systems

qmagic
qmagic

(English) Types of Queuing Systems

Leider ist der Eintrag nur auf الإنجليزية الأمريكية verfügbar. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Sıra sözcüğü bize yabancı değil. Demiryolları rezervasyonları ya da havayolu biletleri, bir rasyon mağazasında ya da bir belediye tankeri suları için sıraya girdik. Sistem 1, bir servis elemanı veya servis noktası ve üzerinde hizmet yapılmayı bekleyen bir müşteri hattının bulunduğu basit bir sistemi gösterir. Bir Müşteri tüm bu çoklu servislerden geçecektir. Üçüncü sistem, servis sağlayıcı olan aynı türde bir servisi gerçekleştiren birkaç sunucuyu gösterir. Üçüncü sistem, sırada bekleyen müşteriler için geçerli olan aynı hizmeti sunan bir dizi sunucuyu gösterir. Sunuculardan herhangi biri uygun olur olmaz, sırada bekleyen müşteri istenen hizmeti almak için o belirli ücretsiz sunucuya gidebilir. Kuyruk sisteminin dördüncü kategorisinde, aynı türden bir hizmeti gerçekleştirmek için bir dizi sunucunun mevcut olduğu, birbiri ardına gerçekleştirilecek birkaç farklı hizmet türü vardır. Bu, kuyruk sisteminin genelleştirilmiş sürümüdür. Kuyruk teorisi modelleri, bu farklı kuyruk sistemi kategorileri için farklıdır.

Analiz:

Kuyruk teorisi analizinde sorulması gereken sorular, örneğin:

 1. Kuyrukta bekleyen ortalama birim sayısı (yani müşteriler, işler) nedir?
  2. Sıra sistemindeki birimler için ortalama bekleme süresi nedir? Eğer böyle bir farklılaşma varsa ve gerekliyse, farklı birimler için bekleme süresi nedir?
  3. Kuyruk sistemi için performans kriterleri nelerdir?
  4. Sistemin servis ve / veya varış özelliklerini nasıl tasarlayabilir / değiştirebilir?
  5. İstenilen amaç / hedeflere ulaşmak için Kuyruk Disiplini nasıl tasarlanabilir?
  6. Bir hedefin gerçekleştirilmesinde, diğer hedef / hedefler nasıl tehlikeye girebilir?

Queuing sistemlerinin analizi bize politika sonuçlarına ilişkin beklenen sonuçları içeren bir dizi senaryo sağlamalıdır. Kuyruk teorisi, diğer Yöneylem Araştırması teknikleri gibi, yöneticinin yararına yönelik bir karar verme aracıdır. Başka bir deyişle, hat uzunluğu için bekleme, “müşterilerin” sınıfına bağlı olarak daha uzun veya daha kısa olacak şekilde tasarlanabilir veya bekleme hattı uzunluğu ve bekleme süresi, tüm hedeflere bağlı olarak birincil öneme sahip olmayabilir. sistem için kriterler.

Tek Kanallı Tek Hizmet Sıra Sisteminin Özellikleri:

Bu, temel analitik kuyruk modellerinden biridir. Varsayımlar:

 1. Tek kanallı tek servis.
  2. Varış oranlarının dağılımı Poisson dağılımı ile modellenmiştir.
  3. Hizmet oranlarının dağılımı Poisson dağılımına göre de modellenmiştir.
  4. Kuyruk Disiplini, ilk önce hizmete giren ilk kişidir (FCFS).
  5. Bekleme hattının sınırsız bir şekilde uzaması mümkündür.
  6. Kuyruk sistemi varış ya da hizmet oranlarını etkilemez.
  7. Her varış (müşteri) aynı hizmet birimine ihtiyaç duyar.

Sonlu Bir Nüfustan Geliş:

Başvuranların davası sonsuz (neredeyse) bir kaynaktan gelebilirken

, (i) hizmete giren ve hizmete giren makinelerin vakaları (ii) ikinci yıldaki MBA tekrarlayıcı öğrencilerinden şüpheli bir öğretmene gelenler, gelenlerden gelmezler. sonsuz bir kaynak. Kaynak sonludur ve bu nedenle varış süreci özellikleri kuyruk sistemindeki sayıdan etkilenir. Genel olarak, 30’un üzerindeki kaynakta bir sayı olduğunda, sonsuz kaynağın varsayımı oldukça iyidir. Bununla birlikte, sonlu bir kaynakla, formüller farklıdır ve manuel hesaplamalar için zahmetlidir. Sonlu Kuyruk Tabloları bu gibi durumlarda yardımcı olacaktır.

Share this post

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

هذا الموقع يستخدم Akismet للحدّ من التعليقات المزعجة والغير مرغوبة. تعرّف على كيفية معالجة بيانات تعليقك.


× LIVE CHAT