Service Efficiency with Qsystem

Qsystem, Patient flow management, Qmagic, kiosk, qmatic

Service Efficiency with Qsystem

Qsystem çeşitli ticari ve resmi kuruluşlarda kullanılır. Sistem genel olarak oldukça avantajlıdır. Bu avantajlardan biri adil ve süresi bir bekleme süresidir. Bir kuruluştaki her adımı planlarken daha verimli sonuçlar elde edilebilir. Sonuç olarak, hizmetiniz hizmetlerinden memnun.

Hasta Akışı Yönetim Sistemi

Gerçek zamanlı olarak etkili planlama şirketleri için daha güvenli ve daha verimlidir. Yenilikçi bir çözüm olarak görebiliyor hasta yönetimini , hastane gelişmesini sağlıyor. Taşıma süresiini en üst düzeye çıkarmaya ek olarak, bakım süresi kısalır. Sistemdeki donanımlar ortak ortak çalışma ortamı. Bu etkili hasta bakımına yol açar. Sistem arz ve talebi yönetir. Yatak yöntemiinde üç bölüm vardır. Onlarca insaf Dünyanın dört bir şehrinde hastanelerde kullanılan sistem, onu 60000 kurulumlu yeni şirketler ekliyor. Sistemin bazı temel unsurları var.

Qmagic

Qmagic , tüm sıralama problemlerinizi, çalışanlarınız ve hastalarınızı daha verimli bir şekilde izlemenize yardımcı olmak için tıklayın. İlk yıldan itibaren kullanmaya başlarsınız, önemli tasarruflar yapıyor. Ana kuyruk sistemi yazılımı olmasının yanı sıra, önceliği özelliği. Bunlar şablonlar, raporlar, sesli duyurular ve merkezi yönetim olarak listelenebilir. Sistemin dünya çapında ayrıntılı referansa sahip olması, güvenli bir şekilde kullanılması, için de sigortalıdır.

Dokunmatik Ekran Kioskları

Hastalık tekniği yöntemi kalbi kiosktur . Bu araçlar, müşteri ile ilk teması üreticisi ve randevu veya randevu almadan hastaları yönlendirir. Bu cihazı kullanarak için gerekli bilgisayar yoktur. Hastanın olmasını duyabileceği tüm birimler bu alanda programlanır. Cihazın bir ikili mesaj panosu vardır. Hasta ekranı ikinci kısımdır. Bu kadar açık bir ünite alıyor. Büyük monitörleri, kişiselin ve sürekli hayati bilgiler güncellemesini sağlıyor. Bu ekranlar ücretli ücretler, promosyon numaraları, sıra numaraları, ziyaret edilebilecek ziyaretçi sayısı ve klinikler ve sayaçlar gibi hayati bilgiler içerir.

QSystem’in Avantajları

Servis üretiliğini sağlıyor, qmagic‘inizi artıracak gelir. İyi bir yönetim sözlüküne sahip olmak, önemli avantajlar sağlamak. Sıraları düzenli tutma ve müşteri sadakatini seçin en avantajlı özelliklerden biri. Müşterilerilere lobiye girme fırsat vermek uzun çizgileri durduracaktır. Bu şekilde kişiselleştirebiliyoruz. Yöneticilere kaynak tahsisi optimize edilebilir. Teknolojik gelişmiş sistem bağımsız ve bilgisayar tabanlı sistemlara yardımcı olur. Tüm bu özellikler müşteri akışınızı arttırır. Ayrıca sıraları daha başarılı bir şekilde yönetmenizi sağlar. Kötü kuyruk güvenliği müşterileri olumsuz etkileyecektir.Rakiplerinizin bu özelliği kendini geliştirmesi, beklentilerinden memnun olmayan müşterileri kaybetmeniz neden olabilir. Bu sistemle, bu sorunların her ikisi de önlenebilir ve kişiselliği arttırılabilir hale getirilebilir.

Share this post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.